Jihočeský krajJihočeský kraj
Aplikace Česká obec

Videonávod Česká Obec

SMS info

Ledenice - meteostanice

on-lne webkamera

http://www.lipno-pocasi.cz/ledenice

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obec > O obci > Historie

Historie

historie-mapaPobyt člověka na Ledenicku je doložen ojedinělými archeologickými nálezy již v neolitu (zhruba 5 000 let před naším letopočtem), dále existencí blíže neznámých pravěkých mohyl u rybníka Adamce a rozsáhlým slovanským pohřebištěm z 9. století, prozkoumaným v sedmdesátých letech 20. století.

První dvě nejstarší písemné zmínky o Ledenicích jsou však až z let 1278 a 1291. Majiteli vsi tehdy byli páni z Krumlova (větev Vítkovců), kteří zde měli sídlo v podobě menšího hradu. Stával tu také gotický kostel, připomínaný jako farní poprvé k roku 1359. Po vymření pánů z Krumlova a složitějších majetkových přesunech se Ledenice dostaly do majetku pánů z Landštejna (větev Vítkovců), kteří v roce 1398 povýšili dosavadní osadu na městečko (městys), udělili mu erb (stříbrná pětilistá růže v červeném poli) a další důležité výsady.

historie-pohledniceV následujícím století se Ledenice staly součástí třeboňského panství, které patřilo Rožmberkům (větev Vítkovců). Bratři Vilém a Petr Vok z Rožmberka udělili Ledenickým v 16. století další privilegia jako např. právo vařit pivo.

Ledenice s celým třeboňským panstvím přešly po vymření rodu (1611) do rukou Švamberků a po třicetileté válce ho v letech 1660–1849 vlastnili Schwarzenbergové. Ti si na Ledenicku zřídili lovecký revír s myslivnou, povolili založení řemeslnického spolku (rajcechu), přispěli na stavbu fary nebo přístavbu nové kostelní zvonice.

historie-truhlářiV 19. století se na polích v okolí městečka každoročně konala cvičení rakouské armády. Stavební a demografický rozvoj městečka nastal až ve druhé polovině 19. století, k roku 1890 zde v 220 domech žilo 1 500 lidí a obecnou školu navštěvovalo bezmála 600 dětí. Rozvinul se také spolkový život – zdejší sbor dobrovolných hasičů založený v roce 1877 náleží k nejstarším na jihu Čech, dávnou tradicí se může pochlubit také tělocvičná jednota Sokol (1897).

Ve 20. století se z Ledenic stalo centrum truhlářství a nábytkářství (předtím byly vyhlášeným střediskem hrnčířské výroby), zdejší výrobky byly oceňovány na mezinárodních veletrzích, dostaly se do bytů slavných osobností a ledeničtí truhláři spolupracovali dokonce se švédskou Ikeou.Druhá polovina 20. století byla ve znamení další výstavby, vyrostla sídliště rodinných domů, panelové domy nebo objekty mateřské školy a školního pavilonu, v posledních letech potom čistička odpadních vod nebo dům s pečovatelskou službou (2004).

S účinností od 22. června 2007 byl Ledenicím vrácen historický titul městys. Součástí jsou osady Mysletín, Ohrazení, Ohrazeníčko, Růžov, Svatá Voršila, Zaliny a Zborov, celkový počet obyvatel k roku 2015 byl 2 388.

Vyhledat v textu

19. 3. Josef

Zítra: Světlana

Návštěvnost stránek

528034