Jihočeský krajJihočeský kraj
Aplikace Česká obec

Videonávod Česká Obec

SMS info

Ledenice - meteostanice

on-lne webkamera

http://www.lipno-pocasi.cz/ledenice

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obec > Ohrazení

Ohrazení

Vznik vesnice je kladen do 14. století, prvními majiteli byli páni z Landštejna, kteří v této době vlastnili i Ledenice. Prvně je Ohrazení v písemných pramenech zachyceno k roku 1374. Velkou část své existence bylo rozděleno mezi dvě vrchnosti – třeboňské panství a město České Budějovice, kterému náležela většina poddaných. V letech 1849–1920 bylo Ohrazení osadou obce Srubec, poté mělo vlastní obecní úřad a v letech 1960–1975 spadalo pod Zborov (od 1. 1. 1976 je součástí Ledenic).
Stávající název byl úředně zaveden v roce 1950, kdy nahradil pojmenování České Ohrazení. Na návsi stojí jednoduchá kaple z 19. století, před ní je kamenný kříž z roku 1938. Na několika místech se zachovala lidová architektura. V okolí zůstaly historické hraniční kameny ze 17. století (kopie jednoho z roku 1670 je umístěna na původním místě u hlavní silnice před samotou U Čápa).
Významným chráněným územím je přírodní památka Ohrazení (1 km severovýchodně od vsi) v okolí potoka, ochraňující přirozeně podmáčenou louku s mnoha vzácnými druhy rostlin a hmyzu. V lokalitě U Císaře (1 km východně od vsi) se v 16. století těžil kámen na stavbu budov v Českých Budějovicích včetně Černé věže. 

Ohrazení Ohrazení Ohrazení Ohrazení

(text a foto Mgr. Jiří Cukr, kronikář městyse Ledenice)

Vyhledat v textu

29. 5. Maxmilián

Zítra: Ferdinand

Návštěvnost stránek

538258